Active Directory Çöp Kutusunun Aktive Edilmesi
24 Mayıs 2021 02:11

Bu yazıda Windows Server 2012 R2'de Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu Özelliğini göreceğiz. Active Directory ortamında çalışan bir sistem yöneticisi yanlışlıkla Active Directory'deki herhangi bir nesneyi silerse, bu tür hataların etkileri, kaybedilen son kullanıcı hesabından tutun da, sistem üzerinde işleyişin durmasına kadar kritik problemlere yol açabilir.

Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu Özelliği Nedir

Windows Server 2008 R2'de, sistem yöneticilerine yanlışlıkla silinen aktif dizin nesnelerini kurtarmanın bir yolunu sağlamak için Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu adı verilen bir özellik tanıtıldı. Ancak, Windows Server 2008 R2 ortamlarında AD Geri Dönüşüm Kutusu'nu kullanmak bazı yöneticiler için zordu çünkü bu özelliğin etkinleştirilmesi ve kullanılması, Ldp.exe yardımcı programı veya Windows PowerShell cmdlet'leri kullanılarak yalnızca komut satırından gerçekleştirilebilirdi.

Windows Server 2012 R2, bu görev basitleştirildi ve yöneticilerin silinen nesneleri kurtarmasını daha kolay hale geldi. Artık hem AD Geri Dönüşüm Kutusu'nu etkinleştirmek hem de silinen nesneleri kurtarmak için GUI tabanlı Active Directory Yönetim Merkezi'ni kullanabilirsiniz. 

Server Manager > Tools > Active Directory Administrative Center. Sol taraftan domain’i seçin ve sağ taraftan Enable Recycle Bin’e tıklayın.

 

Not: Bu özelliği kullanabilmeniz için Domain Function Level’ın 2012 R2 veya üzeri olması gerekmektedir.

Eğer Administrative Center’dan bu özelliği aktif edemezseniz PowerShell ile aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

Enable-ADOptionalFeature 'Recycle Bin Feature' -Scope ForestOrConfigurationSet <domain>

Ardından kontrolünü gerçekleştirmek için:

Get-ADOptionalFeature “Recycle Bin Feature” | select-object name, EnabledScopes
 

Administrative Center’da Enable Recycle Bin griye dönmeli. Bu noktadan sonra silinen bütün öğeler Administrative Center \ <domain> \ Deleted Objects altına gidecek. Eğer bir objenin geri döndürülmesi gerekirse buradan eski yerine veya farklı bir OU’ya döndürebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Parola Politikası Oluşturulması

Parola Politikası Oluşturulması

23 Mayıs 2021 | davuteren